Sfinții Apostoli Petru și Pavel noii ocrotitori ai parohiei Paicu-Nicolae Bălcescu

Cu binecuvântarea preasfinţitului părinte Vincenţiu, episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, parohia Paicu-Nicolae Bălcescu, a mai primit doi Sfinţi ocrotitori, pe Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel. Cu această ocazia in seara zilei de marţi 28 iunie 2017 a fost săvârşită taina Sfântului Maslu de către un sobor format din patru preoţi. În cuvântul de învăţătură preacucernicul părinte paroh Frîncu Nicu Marius, a readus în atenţia celor prezenţi aspecte din viaţa şi minunile sfinţilor prăznuiţi. Deasemenea joi 29 iunie 2017 a fost săvârşită Utrenia, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru ctitorii şi binefăcătorii bisericii din comuna Nicolae Bălcescu. Invitat cu această ocazie a fost preacucernicul părinte Tănăsoiu Nicolae de la parohia Pantelimon. Părintele Nicolae Tănăsoiu a vorbit credincioşilor despre importanţa sărbătoriri sfinţilor, despre importanţa unui hram pentru o parohie şi a felicitat pe credincioşi şi pe preotul paroh pentru realizările ce s-au făcut în parohie şi i-a îndemnat să continue buna colaborare. Răspunsurile la strană au fost date de membrii corului "Sf. Nicolae" de la parohia Pantelimon. La sfârşitul slujbei, toţi credincioşii prezenţi au participat la o agapă frăţească în curtea bisericii, organizată cu sprijin din partea Comitetului Parohial. Preot paroh Frîncu Nicu Marius
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...