Bucură-te, Sfinte Ierarhe Nicolae, mare făcător de minuni!

 

 

Joi, 5 decembrie și vineri 6 decembrie 2019 parohia Paicu-Nicolae Bălcescu a îmbrăcat haine de sărbătoare serbându-și ocrotitorul pe Sfântul Ierarh Nicolae Arhiepiscopul Mirelor Lichiei .

Cu acest prilej în seara dinaintea serbării Sfântului Nicolae un sobor de cinci preoți alături de preacucernicul părinte protopop Mihail Zotta și de credincioșii parohiei au săvârșit acatistul Sfântului urmat de Taina Sfântului Maslu. La finalul slujbei părintele protopop a adresat credincioșilor un frumos cuvânt de învățătură în care a evidențiat calitățile pe care le au sfinții, aspectele care trebuiesc urmate de credincioși pentru a se asemăna sfinților și despre faptul că toți trebuie să urmăm vieților sfinților.

 Ziua de pomenire a Sfântului Nicolae a debutat cu slujba Utreniei urmată de Sfânta Liturghie săvârșită de un sobor de trei preoți și slujba de pomenire a ctitorilor sfântului locaș. La slujbă au participat și s-au împărtășit elevi ai claselor primare de la Școala Gimnazială nr. 1 Preasna care au primit din partea Moșului Nicolae dulciuri și fructe.

La sfârșitul slujbei toți cei prezenți au participat la o agapă frățească organizată de o familie din comună împreună cu Consiliul Parohial.

 

 

 


Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...